Straipsnis: LED Juostos

2012/05/02 | Naujienos

LED juostos – linijiniai apšvietimo elementai, kurie pasižymi itin nedideliais gabaritais ir geru efektyvumu.

LED juostą sudaro LED SMD šviesos diodai, PCB aliuminio juosta, varžos ir dvipusė lipni juosta. Be abejo, juostose būna litavimo medžiagų. Įvairaus lygio hermetiškos juostos yra apsaugos epoksidiniais klijais (IP54) arba visa juosta yra įvelkama į epoksidinę rankovę (IP68).

Svarbiausias LED juostos komponentas yra SMD šviesos diodas. Populiariausi SMD (ang. surface mounted diode) diodai naudojami LED juostos, tai SMD 5050 ir SMD 3528. Šie diodų modeliai yra standartiniai, tačiau jie pasako tik tipą, o ne SMD diodo efektyvumą. Diodo efektyvumas matuojamas liumenais (lm) iš vieno SMD diodo arba lm iš vato.

Paprastai tariant, šie dviejų modelių diodai yra gaminami įvairiose kompanijose, su skirtingais efektyvumo, patikimumo ir kainos lygiais. Patys geriausi šio modelio SMD diodai gaminami EPISTAR (Taivanis) kompanijos, toliau rikiuojasi tokie vardai kaip Chimmey (Taivanis), Refond, Edison.

Objektyviai įvertinti LED šviesos diodų kokybę iš tiesų sudėtinga. Tos pačios kompanijos gamina SMD tipo šviesos diodus su skirtingu LED efektyvumu. Pvz.,SMD 5050 šviesos diodas gali skleisti 10-12lm, o gali 17-19lm. Todėl prieš įsigydami LED produktus, visuomet prašykite pateikti duomenis apie produktuose naudojamų šviesos diodų efektyvumą.

Dar viena svarbi LED diodų specifikacija, taip vadinamasis šviesos srauto sumažėjimas (ang. Light decay), t.y., laikui bėgant visų šviesos šaltinių efektyvumas mažėja. Tai galioja ir kaitrinėms, ir liuminescencinėms lempoms bei šviesos diodams. Ši specifikacija neturi reglamentuoto matmens ir paprastai pateikiama procentais (%) per metus. Tačiau dauguma gamintojų ar pardavėjų šio matmens nenurodo, nes jis ne tik sunkiai apskaičiuojamas, tačiau kartais atskleidžia ir prastą kokybę.

LED šviesos diodai turi vieną minusą – juos sunku replikuoti ir gaminti visiškai vienodus. Todėl LED šviesos diodai yra skirstomi (gamyklose) į partijas „binus“. Itin kokybiški gamintojai (pvz., Phillips, Cree) sugeba išlaikyti vienodą spalvinę gamą tiesiog išmesdami LED, kurie neatitinka pradinių etalonų. Tačiau tokiu atveju didėja sąnaudos, kurios perkeliamos ant galutinio vartotojo pečių. Ilgainiui technologija leis kurti vis tikslesnes partijas ir sumažinti šviesos diodų savikainą.

Kokybiškesnių juostų gamintojai užtikrina, kad produkcija iš vienos partijos atitiks vieną spalvos gamą. Blogesniu atveju, kad viena pakuotė savyje turės vienos spalvos diodus. Tačiau pasitaiko atvejų, kuomet diodai vienoje pakuotėje būna skirtingi. Apie spalvų nustatymą <hyperlink>.

Kitas itin svarbus LED juostos komponentas yra PCB juosta. Ši juosta gaminama iš vario ir gali būti vienpusė arba dvipusė (storesnė). Ji naudojama kaip pagrindas ant kurio tvirtinami SMD diodai, varžos, o taip pat veikia kaip aušinimo pasyvios sistemos. Dviguba PCB juosta turi daugiau metalo, todėl geriau nuveda šilumą, taip pat ją galima lituoti tiek iš viršaus, tiek iš apačios. Atpažinti dvigubą PCB juostą galima nuplėšus lipnios juostos apsaugą: turi matytis kiekvieno segmento litavimo kontaktai.

FCB kontaktinės juostos arba plokštės –  gaminamos 8 mm (skirta SMD 3528 LED juostoms) ir 10mm (skirta SMD 5050 LED juostoms). Egzistuoja ir kitokių matmenų plokščių. Paprastai vienspalvės juostos turi dviejų kontaktų (+/-) FBC, o RGB ar RGB/Y turi 4 kontaktų FCB. Nors 2 kontaktų FCB vienspalvės juostos vizualiai atrodo geriau, 4 kontaktų FCB vienspalvės juostos turi tuos pačius techninius parametrus. Šviesos parametrams kontaktų skaičius įtakos neturi.

Hermetiškos LED juostos. Dažniausiai gaminamos trijų tipų juostos – nehermetiškos nepadengtos niekuo (arba IP20), hermetiškos padengtos epoksidiniais klijais, kuriuos neretai daug kas supainioja su silikonu (IP44 arba IP54), bei tinkamos naudoti vandenyje įvilktos į silikoninę rankovę su lipnia juosta išorėje (IP68).

Dviguba lipni juosta – jau tapo standartine LED juostos dalimi. Dažnai žymima 3M prekės ženklu, tačiau nebūtinai pagaminto šio garsaus koncerno.

Pabaigai. Dauguma produktų yra prastai sužymėti ir nepateikia išsamių techninių duomenų ant kiekvienos pakuotės. Todėl teiraukitės pardavėjų, kad suteiktų daugiau informacijos, prašykite jų paaiškinti ir atsakyti į klausimus.

Naudokitės rekomendacijomis 🙂

Energy Green kolektyvas